Cyklinowanie chodzież

W jaki sposób troszczyć się o parkiet?

Parkiet to nic innego, jak należycie przygotowane a przy tym ułożone kawałki drewna, pokryte kilkoma warstwami lakieru. Przez wzgląd na to, że podłoga jest miejscem wyraźnie „pracującym” a także zużywanym w mieszkaniu- powinno się toszkę przyłożyć do jej pielęgnacji.
Parkiet trzeba wielokrotnie odkurzać, aby ustrzec się rysowania nawierzchni lakieru przez piasek, pyły lub inne twarde drobiny- co może przyczynić się do pękania a przy tym łuszczenia się lakieru. Przy myciu podłóg drewnianych należy za wszelką cenę wystrzegać nadmiaru wilgoci, żeby ochronić parkiet przed przemoczeniem, co doprowadzi do pęcznienia drewna, rozchodzenia się klepek i szpecących zniekształceń. Warto również co jakiś czas konserwować parkiet, używając lakieru odświeżającego, dedykowanego do parkietów.
Może się jednak okazać, iż mimo starań lakier będzie się łuszczył, matowiał a także odchodził. W takim przypadku pozostaje już wyłącznie cyklinowanie.
Cyklinowanie to całkiem nieskomplikowany proces, jednakże lepiej go uczynić przy użyciu rasowych narzędzi. Polega on na mechanicznym zdarciu przestarzałej warstwy lakieru przez ścieranie powierzchni parkietu kilkoma rodzajami papieru ściernego- od większej, do mniejszej ziarnistości, żeby ostatecznie parkiet był gładki. Gdy zakończy się cyklinowanie, trzeba pieczołowicie odpylić parkiet, a następnie zabezpieczyć- przez ponowne lakierowanie bądź olejowanie.
Należycie dokonane cyklinowanie a także lakierowanie umie przywrócić dawną świetność nawet bardzo zniszczonym i starym parkietom.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

sitemap